Trīs seni dolmēni pie Antekeras Andalūzijā. Menga dolmēns (lielākais Eiropā!) un Viera dolmēns atrodas tieši pie pilsētas, bet El Romeral dolmēns - dažus kilometrus tālāk. Šie trīs aizvēsturiskie apbedīšanas kambari ir viens no lielākajiem un labāk saglabātajiem megalītu veidojumiem Eiropā. Dolmēni iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kopā ar La Peña de los Enamorados kalnu un El Torcal dabas rezervātu.
Foto: www.axalingua.com
Tiek uzskatīts, ka Menga un Viera dolmēni celti 3500.-3000. g. p.m.ē., tie arī atrodas vienā vietā. Jau kopš 19. gs. Mengas dolmēns tiek dēvēts par visskaistāko un perfektāko no visiem zināmajiem dolmēniem. Tas ir 30 m garš, 6 m plats un 3,5 m augsts. Lielākais no tā 12 milzīgajiem balsta akmeņiem sver 180 tonnas, kas ir četras reizes vairāk nekā Stounhendžas lielākajam akmenim, savukārt gigantiskie jumta akmeņi sver vairāk nekā 250 tonnas.
Foto: www.andalucia.com
Tāpat Mengas dolmēns ir slavens ar savu ģeogrāfisko atrašanās vietu. Vasaras saulgriežos, 21. jūnijā, rīta saule iespīd pār Peña de los Enamorados virsotni tieši dolmēna ieejas koridorā. Tiek uzskatīts, ka šādai ieejas atrašanās vietai noteikti bijusi kāda īpaša mistiska nozīme aizvēsturisko cilšu vidū, kas cēlušas dolmēnu tūkstošiem gadus atpakaļ.
Foto: eastofmalaga.net
Viera dolmēns savukārt ir vienkāršāka veida kapenes, kas līdzinās citiem
Ibērijas dolmēniem. Te ir 21
m gara eja, kas ved uz mazu kvadrātveida kambari (1,6 m platumā un 2 m
augstumā).
Foto: www.andalucia.org
El Romeral dolmēns atrodas 2 km attālumā no Mengas un Vieras dolmēniem, tas celts ap 2000. gadu p.m.ē. El Romeral dolmēna konstrukcija ir sarežģītāka - te ir divi bišu stropa veida kambari.
Foto: sevilla.abc.es
La Peña de los Enamorados ir 880 m augsts kalns, kas atgādina indiāņa vīrieša seju, kas skatās debesīs. Tas tiek dēvēts arī par "Mīlētāju lēcienu" par godu viduslaiku leģendai, kas vēsta traģisku mīlas stāstu par skaistu mauru princesi un krisiešu gūstekni.
Foto: eastofmalaga.net
Šī leģenda ir viens no
populārākajiem Andalūzijas stāstiem, kas aizved mūs atpakaļ laikā uz 15. gs.,
kad Antekeras reģions bija pēdējais robežpunkts starp mauru Granadas karalisti
un kristiešu Kastīlijas karalisti. Mauru karaļa skaistā meita Tazgona un Tello,
kristiešu karavīrs, kas bija nonācis mauru gūstā, iemīlējās viens otrā, tāpēc
Tazgona lūdza savam tēvam atbrīvot Tello, lai viņi varētu apprecēties. Taču, tā
kā tajos viņu savienība bija stingri aizliegta, tas nebija iespējams, un Tazgona
palīdzēja Tello izglābties no cietuma, lai viņi kopā varētu bēgt un būt kopā. Tazgonas
tēvs savukārt pavēlēja savai armijai sagūstīt viņus, sodīt Tello ar nāvessodu,
bet Tazgonu ieslēgt važās un iemest cietumā. Sasniedzot Mīlētāju klinti, Tello
un Tazgona devās uz tās virsotni, bet karavīri sekoja viņiem pa pēdām.
Saprotot, kāds liktenis viņus gaida, mīlnieki noskūpstīja viens otru pēdējo
reizi, sadevās rokās un metās lejā no klints.
Foto: www.spain-holiday.com
El Torcal dabas rezervāts atrodas apmēram 13 km no Antekeras. Tuvākais ciems ir Villanueva de la Concepción. El Torcal dabas rezervāts ir viens no skaistākajiem Andalūzijas dabas parkiem, kas slavens ar saviem unikālajiem kaļķakmens veidojumiem. Pirms 150 miljoniem gadu visu šo reģionu klāja jūra, vēlāk zemes kustību rezultātā jūras dibens pacēlās uz augšu, izveidojot kalnus un pakalnus. Miljoniem gadu laikā vējš un lietus te izveidojuši vienu no skaistākajām kaļķakmens ainavām Eiropā.
Foto: www.amusingplanet.com
Cilvēki šeit mitinājušies jau no aizvēsturiskiem laikiem, vecākās liecības par to ir Cueva del Toro, kur atrodami dažādi alu gleznojumi, cilvēku kauli utt. Romiešu laikā pār kalnu grēdu tika izbūvēti daudzi ceļi. To, kas no tiem saglabājies, joprojām var redzēt pie Boca del Asno and the Puerto de las Escanuelas. Boca del Asno pārejai bija nozīmīga loma arī vēlāk, kad te norisinājās sīvas cīņas starp mauriem un kristiešiem.
Foto: www.spain-holiday.com
Neskatoties uz skarbajiem apstākļiem un
relatīvi augsto augstieni, rezervātā ir arī bagātīga flora un fauna, izveidotas
vairākas marķētas takas. Interesanti būs ne tikai pieaugušajiem, bet arī
bērniem, kuriem var uzdot kā uzdevumu atpazīt karsta veidojumus pēc tiem
dotajiem vārdiem, piemēram, Bruņinieks, Kamielis, Sfinksa utt.